Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach

Krótka historia biblioteki

  • 1948 – w lutym powołano Miejską Bibliotekę Publiczną, która mieściła się w budynku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Księgozbiór to kilkadziesiąt książek zgromadzonych w szafie, przysłanych jako tzw. komplety ruchome przez Powiatową Bibliotekę Publiczną.

  • 1949 - Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzelach otrzymuje 500 woluminów, a pracę w bibliotece rozpoczyna nauczycielka i pierwsza chorzelska bibliotekarka Klementyna Seledyn.

  • 1952 – od 15 lutego pracę w bibliotece rozpoczyna Bronisława Gadomska (Bagińska), która pracuje w tej placówce do 1991r.

  • 1953 – MBP liczy 3,5 tys. woluminów. Jednak wciąż nie posiada własnego lokalu, przenoszona jest do różnych ciasnych pomieszczeń. Biblioteka spełnia rolę placówki koordynującej życie kulturalno- oświatowe lokalnego środowiska.

  • 1958 – przy bibliotece rozpoczyna pracę dziecięcy zespół czytelniczy, zaczyna także działać teatrzyk kukiełkowy.

  • 1965 – warunki lokalowe ulegają poprawie, wynajęto bowiem 2 pomieszczenia o pow. 40M² w Domu Parafialnym. B. Gadomska propaguje czytelnictwo i bibliotekę przez audycje w miejskim radiowęźle.

  • 1975 – 1 czerwca wraz z nowym podziałem administracyjnym kraju MBP zostaje przekształcona w Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Przydziela się jej nowe zadania i obowiązki w postaci przejęcia nadzoru i opieki nad 3 Filiami Bibliotecznymi: w Krzynowłodze Wielkiej (kolejni pracownicy to: Irena Malińska, Teresa Suchodolska, Krystyna Pac i Zbigniew Borowski), obecnie filia ta juz nie istnieje), w Duczyminie (od początku pracowała tam Krystyna Kawiecka, obecnie Katarzyna Piórkowska) i w Zdziwóju Starym (Od początku pracowała tam Jadwiga Rajczuk, obecnie filia ta nie istnieje). Dołączony zostaje księgozbiór Gromadzkiej Biblioteki Publicznej z Rembielina dzięki któremu biblioteka liczy ponad 13 tys. woluminów. Pozyskano też dla biblioteki pracownika na ryczałt.

  • 1976 – od czerwca pod opiekę MGBP Chorzele dołączają po zlikwidowaniu gminy Zaręby Filie Biblioteczne w Zarębach (kolejni pracownicy to Marianna Topa i Jadwiga Kołaczkowska) i w Łazie (kolejni pracownicy to Alina Kacprzycka i Irena Osowska, wczesniej Cicha).

  • 1981 – MGBP zostaje przeniesiona do murowanego, skanalizowanego i centralnie ogrzewanego budynku przy ul. Zduńskiej 35.

  • 1984 – Księgozbiór dla dzieci i młodzieży przeniesiono do budynku przy ul. Zarębskiej (kamienica pp. Nyśków) otwierając Filię dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach. Zatrudniono 3 osoby z wykształceniem bibliotekarskim (w MGBP: Agnieszkę Młynarską i Grażynę Orzoł, a w Filii dla Dzieci i Młodzieży: Dorotę Piorunowską). Zaczęto zwiększać liczbę katalogów i kartotek.

  • 1985 – zostaje otwarta Filia Biblioteczna w Krukowie jako 7 placówka w sieci bibliotek MGBP w Chorzelach (od początku istnienia do czasów obecnych pracuje tam Jadwiga Kulasik). Istnieją również punkty biblioteczne.

  • 1988 – 23 maja odbywa się 40-lecie działalności biblioteki w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Pracę w MGBP Chorzele rozpoczyna Jolanta Drejka (obecnie dyrektor).

  • 1989 – rozpoczęto kapitalny remont budynku biblioteki połączony z jednoczesną jego rozbudową oraz remont budynku gospodarczego z przeznaczeniem dla Filii dla Dzieci i Młodzieży. Pracę w Filii dla Dzieci i Młodzieży roczpoczyna Małgorzata Parciak.

  • 1990 – jesienią biblioteki przeprowadzono do wyremontowanych budynków.

  • 1991 – Dyrektor MGBP Chorzele Bronisława Gadomska odchodzi na emeryturę. Dyrektorem biblioteki zostaje Agnieszka Młynarska.

  • 1992 – 1 września decyzją Rady Gminy następuje połączenie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Ośrodek Upowszechniania Kultury, którego Dyrektorem z konkursu zostaje Dariusz Rosiński. Następuje redukowanie etatów do 1/2 i 3/4 etatu oraz likwidacja Filii Bibliotecznych w Łazie i Zdziwóju Starym. Spada ilość zakupywanych książek i czasopism. Biblioteka nie ma stanowiska dyrektora.

  • 1998 – 17 czerwca zorganizowano w sali byłego kina dużą uroczystość z okazji 50-lecia istnienia Biblioteki Publicznej. W latach 90-tych odbywa się współpraca ze szkołami, organizuje się wycieczki do bibliotek, lekcje biblioteczne i konkursy, szczególnie w tej dziedzinie wyróżnia się Filia dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach.

  • 1999 – 1 lipca Dyrektorem OUK wybranym w drodze konkursu zostaje Zofia Rzeszot-Filipowicz. Biblioteka pomaga w zorganizowaniu festynów i konkursów, prowadzi sprzedaż cegiełek na zakup książek.

  • 1999 – w związku z reformą administracyjną kraju i likwidacją województwa ostrołęckiego kończy się współpraca z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Ostrołęce i biblioteka przechodzi pod opiekę merytoryczną Biblioteki Publicznej Miasta Stołecznego Warszawy.

  • 2003 – 10 czerwca- biblioteka zaczyna prowadzić usługi "ksero",

  • 2004 - od stycznia w MGBP prowadzona jest księgowość OUK, zajmuję się tym Katarzyna Brzezicka, kolejną osobą zatrudnioną na tym stanowisku jest Katarzyna Rzeszot (obecnie Nicewicz).

  • 2005 – 11 lutego- w ramach programu" IKONKA" Ministerstwa Nauki i Informatyzacji biblioteka zostaje wyposażona w 3 komputery wraz z oprogramowaniem i dostępem do internetu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa", przyznaje dotacje na zakup nowości wydawniczych.

  • 2006 – od 01 stycznia Dyrektorem OUK zostaje Janusz Nidzgorski. Biblioteka otrzymuje zaś program MAK (nie mylić z obecnym systemem Mak+) wraz ze szkoleniem pracownika. Biblioterka od tego roku posiada również adres email.

  • 2009 – od 01 czerwca na mocy Uchwały Rady Miejskiej w Chorzelach dokonuje się podziału Ośrodka Upowszechniania Kultury na - Ośrodek Upowszechniania Kultury i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Dyrektorem MGBP zostaje Jolanta Drejka. W tym roku też MGBP podpisała umowę o współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Programie Rozwoju Bibliotek, dzięki temu biblioteka główna i wszystkie filie otrzymały od FRSI po 1 komputerze wraz z oprogramowaniem oraz po 1 urządzeniu wielofukncyjnym.

  • 2010 - od stycznia z pracy w bibliotece po wielu latach rezygnuje Agnieszka Młynarska, a na jej stanowisku zostaje zatrudniona Iwona Dziobek (obecnie Borkowska), a na staż z Urzędu Pracy zostaje przyjęta Anita Kowalska.

  • 2012 - w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskicj na lata 2007-2013 zozstał przeprowadzony generalny remont pomieszczeń MGBP - Filii Bibliotecznej w Zarębach i Filii Bibliotecznej w Krukowie, dzięki któremu pomieszczenia biblioteki zyskały profesjonalny, estetyczny i nowoczesny wygląd.

  • 2012 - Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach podpisuje umowę z Instytutem Książki na zakup systemu bibliotecznego Mak+. Rozpoczynają się pierwsze szkolenia pracowników, w których uczestniczą Grażyna Orzoł i Iwona Borkowska (MGBP Chorzele) i Małgorzata Parciak (Filia dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach).

  • 2012 - czytelnia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chorzelach otrzymała 3 nowe komputery (z których 1 ma być serwerem Mak+), dzięki dofinansowaniu z programu "Kraszewski. Komputery dla bibliotek" w ramach programu dotacyjnego z Instytutu Książki. Rozpoczyna się proces tworzenia elektornicznego księgozbioru biblioteki.  

  • 2013 – Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna wraz z Filią Biblioteczną dla Dzieci i Młodzieży przenosi się do nowej siedziby na ul. Ogrodowej 7 (I piętro).

  • 2013 - do 13 marca Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach posiada swój katalog online na stronie internetowej, z którego mozna korzystać (wprowadzono 65% księgozbioru).

  • 2014 - zakup kodów kreskowych, laseowych czytników kodów kreskowych oraz plastikowych kart bibliotecznych dla czytelników naszej biblioteki z firmy CLS Digital w Poznaniu.

  • 2015 - rozpoczęcie długotrwałego i niezwykle pracochłonnego procesu kodowania księgozbioru i wprowadzania książek do systyemu Mak+ (katalog online). Pierwszą wprowadzaną do katalogu elektronicznego książką była "Furia" Salmana Rushdie (BP000001). Rozpoczęcie również wprowadzania do systemu Mak+ wszystkich czytelników biblioteki głównej.

  • 2015 - Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach jako jedna z 23 bibliotek publicznych województwa mazowickiego otrzymała tablety (Apple iPad Air 16GB Wi-Fi Space Grey) w  konkursie zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

  • 2016 - Nowa i nowoczesna strona internetowa Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chorzelach (www.mgbpchorzele.naszabiblioteka.com).

  • 2016 - po wielu latach pracy przygodę z biblioteką zakończyła Pani Krystyna Kawiecka, a Filia Biblioteczna w Duczyminie zyskała nowego pracownika: Katarzynę Piórkowską.

  • 2017 - od stycznia ruszyły prace nad wprowadzeniem do katalogu Mak+ księgozbioru Filii dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach, od września rozpoczęło się także kodowanie książek kodami kreskowymi.

  • 2017 -  E-biblioteka w Chorzelach, z dniem 23 listopada MGBP Chorzele uruchomiła elektroniczną wypożyczalnię w systemie Mak+, tym samym odchodząc od tradycyjnego wypożyczania i udostępniania swoich zbiorów za pomocą papierowych kart książki i kart czytelnika. Dzieki plastikowej karcie z kodem kreskowym nasi czytelnicy otrzymują swoje konto online.

  • 2018 - Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach dokonała zamiany stacjonarnego fizycznego serwera na serwer w tzw. "Chmurze" (Trzecia Strona). W tym roku również Filia dla Dzieci i Młodzieży udostępniła swój katalog online dla czytelników.

  • 2019 - niestety po wielu latach pracy bibliotecznej i walce z chorobą nasza placówka straciła pracownika - Grażynę Orzoł. W to miejsce zyskała nowego - Ewę Zalewską.

  • 2020 -  zawieszenie działalnosci i czasowe zamknięcie od 12 marca Miejsko-Gminnej bbilioteki Publicznej w Chorzelach (decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) wraz ze wszystkimi filiami mające na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-CoV-2.

  • 2021 - na Tydzień Bibliotek Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach przygotowała autorskie filmy, w którym zapraszamy na wirtualny spacer po wnętrzach naszej biblioteki, zarówno Biblioteki Głównej w Chorzleach, jak i wszystkich filii bibliotecznych. W tym roku również nasza biblioteka pozyskała środki w programie #MazowieckaAkttywacja i stworzyła "Zielony Zakątek Kultury", by część imprez bibliotecznych mogła odbywać się na świeżym powietrzu.

  • 2022 - w związku z napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach również postanowiła wyjść naprzeciw oczekiwaniom i pomóc uchodźcom ukraińskim stać się częścią lokalnej społeczności, w tym celu zakupione zostały książki do nauki języka polskiego, książki dla dzieci w języku ukraińskim, a także umożliwiła tym osobom bezpłatne drukowanie, kserowanie i skanowanie dokumentów oraz korzystanie z komputerów (w tym z oprogramowaniem w języku ukraińskim, które zainstalowano).

  • 2023 - dostępne są do wypożyczania czytniki i czytaki dzięki realizacji przedsięwzięcia grantowego "Dostępność oferty i zasobów Miejsko-Gminnej Biblioteki PUblicznej w Chorzelach dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami", finansowanego przez PFRON w ramach projektu "Kultura bez barier".

Godziny otwarcia

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach

Poniedziałek - Piątek 8:00 - 18:00

Sobota 8:00 - 15:00 (ostatnia w m-cu)

Filia dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach

Poniedziałek - Piątek 9:30 - 16:30

Filia Biblioteczna w Zarębach

Środa - Sobota 12:00 - 17:00

Filia Biblioteczna w Krukowie

Środa - Sobota 12:00 - 17:00

Filia Biblioteczna w Duczyminie

Poniedziałek - Piątek 10:00 - 17:00

Sobota 10:00 - 17:00 (ostatnia w m-cu)

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.